Zrozumieć westa

Posiadając psa rasy west highland white terier, szybko możemy dojść do wniosku, że to wspaniały kochany pies. Nierzadko jednak się zdarza, że do końca nie potrafimy zrozumieć o co mu tak naprawdę chodzi. Niektóre zachowania psów tej rasy są jednak bardzo charakterystyczne i czytelne.

west highland pies

 

Aby zrozumieć naszego psa rasy west highland white terier należy zdać sobie sprawę z pewnych cech jego charakteru. Są to psy niezwykle kochane ale również dumne. Są wielkimi indywidualistami, a przynajmniej przyjmują taką pozę, choć nie potrafiłyby być szczęśliwe bez miłości swojego właściciela Nie znoszą być same, nie cierpią gdy nikt nie zwraca na nie uwagi. Jednocześnie – zbytnie zwracanie na nie uwagi powoduje że zaczynają testować ciepliwość właściciela domagając się większej uwagi, większej ilości luzu czy też możliwości robienia czegoś, co dotąd było im zakazane.

Zrozumienie psa jest proste – pewne sygnały są bowiem charakterystyczne dla wszystkich psów, westy często jednak idą w nich o krok dalej.

Szczekanie

Szczekanie psa może być spowodowane bardzo wieloma rzeczami. Pies szczeka w chwili zagrożenia, broniąc swojego terytorium, szczekanie jednak może być również oznaką radości, zaproszeniem do wspólnej zabawy. Oczywiście na początku trudno rozpoznać o co psu chodzi, po pewnym czasie, gdy głos naszego westa się wykształci, bez problemu zrozumiemy, co poprzez szczekanie chce nam powiedzieć.

Warczenie

Warczenie psa jest jasnym sygnałem – jest to rodzaj ostrzeżenia, a nawet groźby. Jeśli jest to warczenie typowo złośliwe, właśnie tak należy je traktować. Psy rasy west highland white terier potrafią również przez warczenie po prostu się przekomarzać. Często przybiera to formę dość zabawną, pies zdaje się warczy, a więc pokazuje, ze coś mu się nie podoba, jednak lekko odepchnięty podchodzi z powrotem. Tutaj również trudno zrozumieć to postępowanie na początku, często jest mylnie odbierane jako złośliwość psa. Z biegiem czasu na pewno nauczymy się, którego warczenia psa należy się bać za z którego nic sobie nie robić.

Skowyt

Skowyt jest jasnym sygnałem, ze dzieje się coś złego. Może to być reakcja na ból lub też na silny strach przed czymś. W przypadku westów, a wiec psów bardzo odważnych, skowyt zdarza się niezmiernie rzadko i jest poważnym sygnałem, po którym warto zwrócić uwagę na to co się dzieje z psem.

Skomlenie

Skomlenie w psim języku oznacza nie mniej nie więcej niż tylko prośbę – o jedzenie, wodę, odrobinę więcej uwagi.

Trącanie nosem, łapką

Ten gest również można odczytać jako zwrócenie na coś uwagi. Najczęściej west prosi w ten sposób o to, by się nim zająć – w zależności od okoliczności może to oznaczać zarówno chęć zabawy, spaceru jak i głód, czyli chęć jedzenia. Często ten gest jest łączony z próbą podniesienia pyskiem ręki właściciela. To jasny sygnał – nasz west chce, abyśmy coś zrobili.

 

Posiadając westa można szybko zauważyć, że zachowanie tego psa odbiega od zachowań innych ras. Posunąłbym się do stwierdzenia, ze psy nabierają pewnych umiejętności, które mogą później wykorzystać dla realizacji własnych celów. Dla przykładu – jeśli spodoba nam się, że pies prosząc o jedzenie stoi na dwóch łapach, bez wątpienia będzie powtarzał ten gest. Wszelkie przedziwne metody proszenia, egzekwowania czegokolwiek, jeśli spotkają się z uśmiechem właściciela i przekonaniem go by na coś pozwolił, bez wątpienia będą nie dość, że powtarzane to jeszcze udoskonalane. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę i uważać na własne reakcje. Oczywiście trudno jest zachować powagę i konkretne nastawienie do psa, gdy w zabawny sposób realizuje swoje zamierzenia, jednak należy to zrobić. W innej sytuacji bowiem można być pewnym, że west pójdzie o krok dalej, w ten sam sposób egzekwując kolejną rzecz, na której mu zależy. Od nas w danym momencie zależy jak zareagujemy na te starania. Na pewno nie można pozostawiać psa absolutnie bez reakcji – lepsza jest konkretna postawa, z dużą dozą sympatii, tak aby westik zrozumiał jasno – to co robisz jest fajne, ale nic ci to nie da.

westie

 

Chcąc zrozumieć westa należy go uważnie obserwować i czytać pewne gesty ale zawsze w stosunku do danych okoliczności. Początki są niezwykle trudne – żywiołowe i bardzo energiczne psy jakimi są westy, często robią przysłowiowe 1000 rzeczy na minutę, zrozumienie co w danym momencie znaczy to zachowanie jest więc niesamowicie kłopotliwe. Z biegiem czasu zachowanie psa stanie się jednak stanie się to czymś absolutnie jasnym.

Należy pamiętać również, że rozumienie psa jest ważne również dla procesu jego wychowania. Nie ma bowiem nic gorszego niż west próbujący coś swojemu właścicielowi powiedzieć i właściciel, który w żadne sposób nie reaguje na te starania. Jeśli już nie potrafimy zrozumieć naszego psa, widząc jego stawania warto choćby poświecić mu nieco uwagi, przytulić go, pogłaskać. Pies, który nie będzie w danej sytuacji rozumiany, tak traktowany, z pewnością nie starci na swojej pewności siebie i – kto wie – może pewne rzeczy będzie przekazywał nam w innych sposób?

„Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • zdjcia westw
 • jasniejacy nos westa
 • terrier west warczy przy glaszczeniu
 • west highland white terrier szczekanie
 • west z jasnym nosem
Podziel się na:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • RSS
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik

Leave a Reply

CommentLuv badge

See also: