Zdrowy west

West highland white terier, jak każdy pies wymaga bardzo dużej uwagi i troski o zdrowie. W przypadku westów jest to tym bardziej wskazane, gdyż rasy te, pomimo żywiołowości, znane są jako podatne na choroby. Odpowiednia pielęgnacja westów i codzienna troska o nie, w znaczący sposób jednak minimalizuje ryzyko ich wystąpienia.

 

West u weterynarza

Troskę o zdrowie psa należy zacząć już od jego narodzin, zawsze również należy stosować zasadę znaną i w medycynie, czyli zapobiegania chorobom. Z tego powodu bardzo ważne jest m. in. przestrzeganie kalendarza szczepień psa i regularne jego odrobaczanie.

Odrobaczanie

Odrobaczanie jest prostym zabiegiem, najczęściej polegającym na podaniu odpowiedniej tabletki. Psy należy odrobaczać bardzo regularnie. Gdy są jeszcze szczeniakami, wskazane jest odrobaczanie ich co dwa tygodnie. Dorosłe westiki należy odrobaczać mniej więcej 2 razy w roku. Częstotliwość odrobaczania powinna być zgodna z zaleceniami weterynarza, nie wskazane jest bowiem zbyt częste wykonywanie tej czynności.

Pchły

Należy pamiętać, że westiki to psy, które posiadają bardzo wrażliwą skórę – powszechnie znane są problemy z alergią i innymi schorzeniami skórnymi, dlatego warto dbać o nią już od narodzin naszego pieska. Jednym z przejawów troski o skórę psa, jest zrobienie wszystkiego by pies nie miał pcheł. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele metod pozbywania się pcheł lub zapobiegania ich obecności. Jeśli chodzi o westy, z doświadczeń wielu właścicieli wynika, że najlepiej sprawdzają się zastrzyki i preparaty, które w niewielkiej ilości należy wetrzeć w kark psa. Taki zabieg wystarczy powtórzyć raz na pół roku i można mieć pewność, że pies nie będzie posiadał pcheł.

Szczepienia

Jak wspomniałem wcześniej, bardzo istotne jest przestrzeganie terminów wszystkich szczepień ochronnych. Należy pamiętać, że choroby zakaźne, którymi mogą zakazić się nasze psy, czają się wszędzie – szczególnie narażone są na nie psy, które mają kontakt z innymi psami, lub poruszają się w miejscach, gdzie te psy przebywają. Ryzykowny jest nawet spacer, oczywiście równie groźne są wystawy psów – miejsca, w których można spotkać ich ogromne ilości. W trosce o zdrowie psa, warto więc szczepić go zgodnie z zaleceniami.

Najczęstsze choroby

West highland white terier to rasa, której nie uznaje się za bardzo chorobliwą, występują wśród tych psów jednak pewne charakterystyczne dla nich choroby.

Alergia pokarmowa

Westiki to psy szczególnie wrażliwe na nieodpowiednie żywienie. Problem ten może doprowadzić do alergii pokarmowej. Powszechnie występującymi objawami jest osowiałość, drapanie się i gryzienie łapy. Z tego powodu alergia pokarmowa często mylona jest z alergią skórną i na odwrót.

Pasożyty skórne

Westy są psami, których skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na problemy alergiczne. Powszechnie występującą choroba jest zakażenie pasożytem skórnym zwanym cheyletiellą. Warto troszczyć się wiec o skórę psa – można ten cel osiągnąć między innymi poprzez odpowiednią troskę o sierść psa i kąpanie go w odpowiedni sposób i przy pomocy odpowiednich preparatów.

Choroby dziedziczne

Spośród chorób dziedzicznych występujących u westów można wymienić:

- chorobę Legg_Perthesa-Calve a

- toksykozę miedziową

- osteopatię żuchwy

Oczywiście westy mogą również cierpieć na choroby, które dotykają praktycznie każdą rasę psów. Przykładem jest tutaj choćby dysplazja stawów biodrowych.

 

Kiedy do weterynarza?

Pamiętając o regularnych wizytach u weterynarza, trzeba również pamiętać, by pojawić się u niego natychmiast, jeśli pies wykazuje oznaki jakiejkolwiek choroby. West z natury jest bardzo żywy i towarzyski, wszelkie odstępstwa od tego zachowania powinny stać się sygnałem alarmowym. W szczególności należy rozważyć wizytę u lekarza gdy nasz west:

- nie ma apetytu, o wiele mniej lub więcej pije

- ma problemy związane z wypróżnianiem

- cierpi na bóle brzucha, mawzdfęcie

- wymiotuje, krztusi się, ma gorączkę, saneczkuje

- nie pozwala sobie dotknąć jakiejś części ciała, co może być symbolem bólowym.

Każdy z wymienionych objawów może być chwilową niedyspozycją ale również sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Oczywiście o takich sytuacjach należy mówić lekarzowi weterynarii w trakcie zaplanowanych wizyt, jeśli jednak pies cierpi lub jego stan budzi obawy należy udać się na wizyty pozaplanowe. Trzeba wiedzieć o oczywistej zasadzie – natychmiastowa reakcja w takich sytuacjach jest o wiele lepsza niż bezczynne czekanie, mogące doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowa naszego psa.

Zdrowy pies, to szczęśliwy pies

Warto pamiętać o tej prawdzie i robić wszystko aby nasz pies cieszył się długim zdrowiem. Z pewnością pomoże w tym odpowiednia pielęgnacja, której elementem są kontrole u weterynarza i – w razie konieczności – leczenie. Dzięki takiemu postępowaniu z pewnością będziemy przez długie lata cieszyć się posiadaniem psa, który będzie okazem zdrowia i radości.

„Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • choroby westów
 • odrobaczanie psa
 • west choroby
 • alergia pokarmowa u westa
 • west white terrier choroby
 • choroby westa
 • West highland white terrier alergia
 • alergia u westa
 • problemy skórne westa
 • choroby skóry u westów
Podziel się na:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • RSS
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik

Leave a Reply

CommentLuv badge