Wychowanie westa

Wychowanie psa to bardzo odpowiedzialne i nie zawsze łatwe zadanie. Doskonale sobie zdaje sprawę z tego każdy właściciel czworonoga. Należy powiedzieć wprost – będziemy się cieszyć posiadaniem takiego psa, jakiego sobie wychowamy. Jeśli popełnimy błędy, będzie nieusłuchany, złośliwy, będzie sprawiał codzienne trudności. Jeśli jednak uda nam się tą prace przeprowadzić wzorowo – staniemy się właścicielem psa, który nie sprawi większych problemów.

Kupując psa rasy west highland white terier należy zdać sobie sprawę jeszcze z jednego – to pies, którego wychowanie nie jest zadaniem łatwym. Niezbędna jest cierpliwość, stanowczość a czasem i duża dawka dobrego humoru. Westiki są bowiem psami, które mają prawdziwy charakter. Nie są psami, które na wszystko się zgadzają i z pewnością będą wystawiać naszą cierpliwość na próbę.

spacer westa

Wychowanie westa należy zacząć już od chwili, gdy jest szczeniaczkiem. Należy wiedzieć, że zasady, które wpoi się psu za młodu, zostają w nim na trwałe. Oczywiście i w późniejszym wieku można westa wiele nauczyć, nierzadko jednak jest to zadanie bardzo trudne, wymagające sporej cierpliwości, żeby nie powiedzieć uporu. Westiki są psami, z którymi trzeba umieć postępować – delikatna stanowczość jest bardzo wskazana, wszelkie odstępstwa od tego, czego nauczymy naszego psa, są dla westa bowiem sygnałem, że już zawsze może tak robić. Wszelkich postanowień trzymajmy się więc od początku do końca. Jeśli na przykład zakazujemy psu wejścia do jakiegoś pomieszczenia i choć raz go tam wpuścimy – możemy być pewni, że będzie próbował tam wchodzić ponownie.

Nagrody i kary

Wychowując psa trzeba pamiętać, że wszelkie nagrody i nagany nasz west skojarzy bezpośrednio po jakimś zdarzeniu. Nagrodzenie lub karcenie po pewnym czasie nie ma kompletnie sensu – pies bowiem nie zrozumie o co nam w tym momencie chodzi.

Pierwszy spacer

Nauka chodzenia na smyczy to jedno z najtrudniejszych zadań. Warto więc uczyć naszego psa już od młodego wieku. Trzeba pamiętać, że pierwszy kontakt z obrożą i smyczą jest dla psa co najmniej dziwny, warto więc uczyć psa małymi krokami.

Naukę chodzenia na smyczy najlepiej rozpocząć w środowisku, które nasz pies doskonale zna, czyli domu. Na początku wystarczy założyć psu obrożę i zapiąć smycz, nie próbując psa prowadzić. Dzięki takiemu postępowaniu pies szybko przekona się, że smyczy nie należy się bać. Później należy próbować psa na smyczy prowadzić. Oczywiście początki będą trudne, nie należy jednak zapominać o nagradzaniu psa, jeśli spacer będzie wzorowy. Gdy pies jest mały, nie warto używać smyczy zwijanych, a jeśli już zmuszeni jesteśmy to robić, należy pamiętać o zablokowaniu mechanizmu zwijającego. Silna sprężyna w mechanizmie może spowodować, że pies będzie ciągnięty do tyłu.

Pierwsze spacery nie powinny trwać dłużej niż kilka minut, nie należy również prowadzić psa w miejsca, które mogą go zestresować. Okolice ruchliwych ulic, torów kolejowych i inne nietypowe miejsca to nie teren na naukę spacerowania. Idealnie jest, jeśli z psem możemy pochodzić w spokojnym miejscu, tak by pies mógł się skoncentrować na nauce chodzenia na smyczy. Nadmiar bodźców zewnętrznych może go bardzo łatwo rozproszyć.

Wolno, nie wolno

Chcąc wychować psa możemy uczyć go wielu rzeczy, jedną z najtrudniejszych jednak jest nauczenie go tego, co mu wolno, co nie. Komendę „nie wolno”, należy wypowiadać stanowczo, nie należy zmieniać komendy na inną. Nasz zakaz trzeba konkretnie egzekwować, tylko wtedy pies nauczy się, by po określonej komendzie powstrzymać się od zrobienia czegoś, co jest niedozwolone.

Aby wychować psa, obowiązkowo należy wiedzieć o kilku zasadach. Najważniejszą, jak wspominałem jest konsekwencja – konieczne jest aby cała rodzina wymagała od psa tego samego. Nie ma nic gorszego bowiem niż sytuacja gdy jedna osoba coś psu zakazuje a druga na to pozwala.

Westiki są psami bardzo upartymi – kochają testować wytrzymałość właściciela i raz po raz próbować coś na nim wymuszać. Warto więc trzymać się swoich zasad i nie ustępować. Oczywiście w przypadku, gdy westik nas nie posłucha, nie można go bić – bicie przynosi odwrotny skutek niż mogłoby się wydawać – pies nie stanie się grzeczniejszy, ale z pewnością będzie bardziej zastraszony. Chcąc skarcić, najprościej przestać zwracać na psa uwagę – dla westa, który kocha wręcz, gdy ktoś zwraca na niego uwagę i nie lubi pozostawiać poza jej centrum, to poważna kara.

Wychowanie westa nie jest łatwe, jednak nie jest też zadaniem niewykonalnym. Warto się jemu poświecić. Czas poświęcony na wychowywanie psa, z pewnością nie będzie stracony. Westik, któremu wpoi się pewne zasady postępowania, z pewnością będzie psem grzecznym i nie sprawiającym problemów. Rzadko się bowiem zdarza, by pies, który nauczył się danej rzeczy, w którymś momencie zaczynał postępować inaczej. Trzeba wiedzieć, że dla psa jesteśmy przewodnikiem stada – jeśli od początku będziemy konkretni i wymagający – westik będzie posłuszny i kochany. Oczywiście należy również pamiętać o jednym – stanowczość w wychowywaniu westika nie oznacza braku miłości. Należy pokazać swoje odpowiednie podejście do sprawy, jednak nie zastraszać psa złym nastawieniem czy nieprzewidzianymi reakcjami. Tak postępujaą psa możemy co najwyżej psa do siebie zrazić.

„Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • jak wychowac westa
 • wychowanie westa
 • west wychowanie
 • west white terrier wychowanie
 • jak wychować west terriera
 • west jak wychować
 • white terrier wychowanie
 • westy wychowanie
 • jak wychować west highland white terrier
 • wychowanie west terriera
Podziel się na:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • RSS
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik

Leave a Reply

CommentLuv badge

See also: