West

West highland white terier to rasa, która znana jest w naszym kraju od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. To bardzo niewiele – historia rasy sięga bowiem wielu wieków wstecz.

Warto przyjrzeć się jej dokładniej, wszakże westy to pieski, które popularne są w wielu rejonach świata. Oczywiście i w naszym kraju rasa ta staje się coraz popularniejsza. Nie jest to może prawdziwy boom, jednak z pewnością trend, który nie zmienia się od lat.

westik

Historia rasy

West highland white terier to rasa, której historia rozpoczęła się w Anglii, wiele wieków temu, konkretnie około 1860 roku. Westy to teriery, które wywodzą się od dwóch innych ras; cairn terier i terier szkocki. Przez wiele osób po dziś dzień westy uznawane są po prostu za białe cairn teriery, co jest oczywiście błędem. Owszem, psy są do siebie bardzo podobne, jednak nie są to te same rasy. West highland white terier nie jest białym cairn terierem ale psem powstałym z połączenia wspomnianych ras. Warto dodać – przed wiekami psy obu ras były uznawane za psy doskonałe do łapania gryzoni, cairn teriery uważano również za psy sprawdzające się w czasie polowań, dopiero wiele lat później zaczęto uznawać je jako idealne psy do domu.

Umaszczenie jednej i drugiej rasy można było określić jako ciemne, jednak od czasu do czasu rodziły się psy białe. Oceniano je jako nie nadające się do polowań. Sytuacja ta jednak miała się szybko zmienić. Stało się to w Szkocji, za sprawa pułkownika, którego błąd na polowaniu doprowadził do bardzo przykrego zdarzenia.

 

Hodowca i pasjonat westików Edward Malcvom of Poltalloch

Otóż wspomniany wcześniej miłośnik polowań i miłośnik psów myśliwskich, pułkownik Edward Malcolm of Poltalloch , w trakcie jednego z polowań pomylił swojego ukochanego psa o ubarwieniu rudym, z lisem i po prostu zastrzelił. Nauczony doświadczeniem postawił sobie za cel wyhodowanie terierów białych, psów, które umaszczeniem odróżniałyby się od łownej zwierzyny, a jednocześnie były bardzo widoczne w lesie. Jak wspominałem wcześniej – takie teriery od czasu do czasu się rodziły, stworzenie nowej rasy nie było wiec problemem. Na początku nazwano ta rasę na cześć pułkownika „Poltalloch terier”. Nazwy west highland white terier zaczęto używać dużo później. Jej geneza jest banalnie prosta – nazwa pochodzi od regionu Szkocji, znanego jako West Higland. To właśnie tam, w rejonie miasta Argyllshire mieszkał pułkownik Edward Malcvom of Poltalloch.

Losy rasy West highland white terier

Westie, bo tak brzmi popularna nazwa tych psów, po raz pierwszy pokazano wiele lat później. Stało się to dokładnie w 1904 roku, podczas wystawy w Edynburgu. Rok później pojawił się pierwszy champion – Morven.

Losy rasy zmieniły się z chwilą rozpoczęcia pierwszej wojny światowej. Trwająca wojna zdziesiątkowała hodowle psów nie tylko tej rasy. Po zakończeniu wojny, aby odtworzyć hodowle tych psów trzeba było korzystać z linii amerykańskich.

Psy tej rasy, od lat cieszą się olbrzymią popularnością. Jako ciekawostkę należy podać, że dość często psy tej rasy występowały w mediach. Westiki grały w wielu filmach reklamowych – również rzecz jasna w reklamach karmy dla psów. Westik był również maskotką koncernu Renault. W Polsce westika można było zobaczyć w serialu „Pensjonat pod różą”. Telewidzowie z pewnością pamiętają psa o imieniu Rosi. West zagrał również w filmie Garego Davida Goldberga „Facet z ogłoszenia”.

West highland white terier to rasa, która na dzień dzisiejszy jest chyba jedną z bardziej popularnych ras psów mniejszych. Ustępują jej z pewnością yorki – psów tej rasy jest o wiele więcej, jednak jest to raczej przejaw chwilowej mody niż stała tendencja. Westiki stały się popularne nie tylko z powodu swojego przecudnego wyglądu. Psy te cenione są przede wszystkim za charakter i zachowanie. Ciekawskie, żywe, otwarte na świat, jednocześnie potrafią być bardzo uczuciowe. Lubią zabawę, dzieci. Należy jednak dodać – zdarzają się przejawy indywidualizmu i trudnego charakteru. Nie przejawia się to w żaden negatywny sposób – westy po prostu od czasu do czasu lubią postawić na swoim, co fani rasy uznają za ich wielką zaletę. Doskonale przywiązują się do ludzi, są prawdziwymi towarzyszami, których nie można nie kochać. Odpowiednio wychowane właściwie absolutnie nie przejawiają agresji – może się ona zdarzyć wyłącznie w stosunku do innych psów, choć nie jest to generalną zasadą.

Wersy, westiki, westusie

Białe, puszyste i z charakterem – tak najkrócej można scharakteryzować psy rasy west highland white terier. Każdy, kto szuka psa, którego można nazwać wiernym towarzyszem, a jednocześnie żywiołowej białej pchełki, której wszędzie będzie pełno, bez wątpienia powinne zdecydować się na właśnie tą rasę. Niestety zaporowa dla wielu osób jest cena. Za psa z dobrej hodowli trzeba wydać około dwóch, trzech tysięcy złotych, warto jednak wydać te pieniądze i cieszyć się z posiadania psa, o którym można mówić wyłącznie w superlatywach.

„Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • west highland white terrier
 • west highland white terrier usposobienie
 • pokazy psuw rasowych tefiery-filmiki
 • west high terier
 • terier
 • west high white terier historia wikipedia
 • filmiki z westikami
 • West High White Terrier
 • rasa terier
 • teriery rasy
Podziel się na:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • RSS
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik

Leave a Reply

CommentLuv badge

See also: