West Highland White Terrier – historia rasy

Psy rasowe, hodowane na terenie Anglii czy Szkocji, miały często swoje nazwy związane z nazwą danej miejscowości, gdzie powstała dana rasa czy też jej odmiana. Tak więc West Highland White Terrier – jego nazwa – pochodzi od nazwy miasta w Szkocji, gdzie te psy znane były od co najmniej XVI wieku. Psy tej rasy używane były bardzo często do polowań, zazwyczaj były to polowania na takie zwierzęta jak borsuki, wydry czy lisy. Psy te były cenione z uwagi na swój upór, zawziętość, waleczność – jeżeli Terrier raz wpadł na trop zwierzyny, nic nie mogło go powstrzymać od pościgu i tropienia zwierzęcia aż do skutku. Jak podają stare kroniki, jeden z królów angielskich – Jakub I – chcą sprawić królowi Francji znakomity prezent, przesłał mu kilkanaście West Highland White Terrierów drogą morską – nie wiemy, ile z tych psów przeżyło. Jednak sam fakt przesłania psów świadczy o tym, że ta rasa cieszyła się dużą popularnością zarówno w Anglii, jak też i w Szkocji.

W następnych stuleciach pies tej rasy był wciąż hodowany, powstawały kolejne jego odmiany, w zależności od upodobania hodowców lub różnych okoliczności, jak na przykład dostosowanie psa do warunków polowań w danym miejscu, a więc takie dopasowanie barwy sierści do otoczenia lasu i czy wyglądu zwierzęcia, na przykład lisa, by Terrier wyróżniał się od niego znacznie (bywały bowiem przypadki postrzelenia psa zamiast lisa). Okres I wojny światowej to czas, kiedy bardzo ograniczono na terenie Wielkiej Brytanii hodowlę psów rasy West Highland White Terrier, przyczyna takiego stanu rzeczy były skąpo wydzielane racje żywnościowe. Jednak wielu hodowców chwytało się najróżniejszych sposobów, by hodowle przetrwały, co im się w dużej mierze udawało. Po wojnie okazało się, że psów tej rasy zostało w Anglii tak mało, że nie udawało się odbudować rasy w takim stopniu, jak hodowcy planowali – z uwagi na ten właśnie fakt sprowadzano wtedy odpowiedniej jakości zwierzęta z USA. Kolejne lata miały znaczący wpływ na ostateczne ukształtowanie psa rasy West Highland White Terrier, co zaowocowało licznymi nagrodami, zdobywanymi przez przedstawicieli tej rasy na licznych konkursach czy wystawach – już od roku 1927.

Popularność rasy w Polsce i na świecie

Generalnie można powiedzieć, że psy rasy West Highland White Terrier są dość popularne w większości krajów świata, wśród państw, gdzie cieszy się szczególna estyma, można wymienić liczne państwa europejskie oraz USA. Wśród wszystkich państw największą popularnością rasa ta cieszy się w swojej ojczyźnie, a wiec w Wielkiej Brytanii – tam należy do jednej z czterech najpopularniejszych ras – na specjalnej liście, rodowodowej co roku jest wpisywanych kolejne 15 tysięcy psów.
Spośród krajów europejskich wielka popularnością West Highland White Terrier cieszy się jeszcze w Holandii, we Francji, w Niemczech, mniejsze zainteresowanie psami tej rasy panuje w takich krajach jak Belgia czy Włochy. O popularności psów rasy West Highland White Terrier we Francji może świadczyć najlepiej fakt, na początku lat dziewięćdziesiątych trzeba było się zapisywać w długą kolejkę, by otrzymać pieska tej rasy – oczywiście z odpowiednim rodowodem.

 

 

Podobna sytuacja miała miejsce w sąsiednich Niemczech. We wspomnianych Stanach Zjednoczonych od lat psy rasy West Highland White Terrier cieszą się niesłabnącym powodzeniem, od kilkunastu już lat liczba wpisów piesków tej rasy utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. W naszym kraju psy rasy West Highland White Terrier pojawiły się po raz pierwszy w okresie międzywojennym, były hodowane wtedy w dość znanej hodowli pod nazwą Poliemja.  W latach powojennych niestety zainteresowanie psami tej rasy bardzo zmalało, praktycznie można było policzyć nieliczne pieski żyjące wtedy w naszym kraju. Jednak od połowy lat osiemdziesiątych i poprzez lata dziewięćdziesiąte XX stulecia również w naszym kraju wzrosło znacznie zainteresowanie rasą West Highland White Terrier, co było powiązane z analogicznych zainteresowaniem w krajach Zachodnich. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 300 piesków rasy West Highland White Terrier.

Psy tej rasy uznane są za bardzo fotogeniczne, dlatego też ich wizerunki wykorzystywane są w licznych reklamach, te niewielkich rozmiarów pieski mają w sobie coś takiego, że dzieci na ich widok uśmiechają się i odzyskują dobry humor. O popularności tej rasy świadczy chociażby fakt, że jedna z najpopularniejszych gatunków whisky korzysta z wizerunku West Highland White Terrier, przedstawionego obok wizerunku Szkota w tradycyjnym stroju. Czołowi producenci karmy dla psów również chętnie wykorzystują wizerunki piesków tej rasy, powstały nawet liczne filmy reklamowe z udziałem psów West Highland White Terrier. Co ciekawe, również w reklamie takich artykułów spożywczych jak musztarda czy majonez tez można zobaczyć postać pieska opisywanej rasy.

„Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • west terrier historia
 • westy charakterystyka
 • west pies gdzie kupic uk
 • psy westy z miekkim wloem charakter
 • opis rasy west
 • jak powstała rasa west terrier
 • jak powstal pies west highland
 • piesek highland white terrier anglia
 • heideterrier opis
 • w którym roku powstala rasa west
Podziel się na:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • RSS
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik

One Response to “West Highland White Terrier – historia rasy”

 1. Magda pisze:

  Świetne są te pieski. Uwielbiam tą rasę.
  Magda ostatnio opublikował..Barbara & SzymonMy Profile

Leave a Reply

CommentLuv badge

See also: