Komu można polecić westika?

West highland white terier to rasa psa, która w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością. W zasadzie nie może to być zaskoczeniem. Te śliczne, białe pieski zachwycają bowiem niejednego. Wielką zaletą jest również ich charakter – wszystko razem sprawia, że wiele osób chcących posiadać psa decyduje się właśnie na wybór tej rasy.

west terrier

Mimo niewątpliwych zalet westa, nie jest to jednak pies dla każdego.Komu można polecić psa tej rasy? Odpowiadając na tak postawione pytanie należy rozpocząć od przybliżenia charakteru piesków west higland white terier.

Charakter westika

Są to psy, które bez wątpienia można określić jako niesamowicie wręcz żywiołowe, energiczne, ciekawskie i odważne. Westiki są psami, których wszędzie pełno, kochają biegać, kopać, bawić się, dlatego trzeba stwierdzić wprost – bardzo daleko im do klasycznych kanapowców. Można więc posunąć się do stwierdzenia – west nie pasuje do niewielkich mieszkań i krótkich spacerów.
Przebywanie w niewielkim mieszkaniu i brak ruchu na pewno nie są dla westika najlepszymi warunkami i mogą prowadzić do wielu chorób. W najlepszym przypadku wulkan energii jakim jest west, po prostu zacznie rozrabiać, co z pewnością nie będzie miłe dla właścicieli. Westiki w takich sytuacjach wpadają na dziwne pomysły i potrafią dokonać niewielkich, choć trudnych w usunięcia zniszczeń. Westy potrafią być dość hałaśliwe, co również w mieszkaniu może być sporym problem. Oczywiście tutaj wszystko zależy od wychowania psa – im lepsze, tym piesek spokojniejszy.

West terrier nie dla każdego

Westa z pewnością nie można polecić osobom starszym, mającym problemy z poruszaniem się, mieszkającym samotnie. West pozbawiony możliwości długich spacerów z pewnością będzie nie do opanowania. Idealnym środowiskiem dla Westika jest rodzina mieszkająca w domu. West nie dość, że ma wtedy szanse poruszać się po dużym, terenie, na którym zawsze może dostrzec coś interesującego, to w dodatku ma okazję zaobserwować wiele ciekawostek z życia rodziny.
To niezwykle istotne – westiki bowiem jako pieski bardzo ciekawskie lubią, jeśli wokół nich wiele się dzieje. Znane są z tego, że chcą obserwować wszystko z wysoka, dlatego bardzo często zajmują pozycje w miejscach typu oparcie tapczanu, parapet, schody. Pies idealnie nadaje się do domu, w którym są dzieci – trzeba jednak pamiętać iż mimo niewątpliwie słodkiego wyglądu nie jest zabawką. Tak traktowany szybko stanie się złośliwy a często nawet groźny. Bardzo fajnym pomysłem jest zakup dwóch takich psiaków. Westiki z natury są bardzo towarzyskie, dlatego dwa psy w jednym domu z pewnością nie będą źródłem problemów.
Warto zdecydować się na taki krok – dwa westiki z pewnością będą bawić się ze sobą, dlatego będziemy mieli szanse poświęcania im troszkę mniej czasu. Oczywiście należy pamiętać, ze dwa psy tej rasy to podwójne wydatki, które już przy jednym psie mogą być znaczne.

Towarzyskie westy

Planując zakup westa, należy zdać sobie sprawę z tego iż jest to pies, który kocha, gdy ma obok siebie ludzi. Nie jest to wiec dobry wybór dla osób, które długo pracują, wyjeżdżają i pozostawiają psa na długie godziny w samotności. Mówi się wprost – west nie powinien zostawać sam na długie godziny – w takich sytuacjach bowiem zaczyna się nudzić, a stąd tylko krok do brojenia.
Westy nie są rasą dla osób, które nie mogą lub nie lubią wydawać pieniędzy na utrzymanie psa – w przypadku tej rasy jest to nieuniknione. Podstawowym i stałym wydatkiem jest konieczność zakupu dobrej, odpowiedniej dla tego psa karmy. Należy dodać – westy pod względem żywnie są bardzo delikatne – nieodpowiedni pokarm może skutkować alergiami i innymi problemami, co rzecz jasna wymagać będzie kosztownego leczenia.

Wydatki związane z utrzymaniem westa

Wydatki związane z westem to również wydatki na jego pielęgnację – sierść psa wymaga regularnego trymowania. Osoby, które nie potrafią tego robić, muszą polegać na zakładach fryzjerskich dla zwierząt. Powszechnie uważa się, że west powinien odwiedzić takie miejsce co najmniej cztery razy w roku. Oczywiście wskazana jest również bieżąca pielęgnacja, choć należy dodać – biała sierść psa nie jest bardzo podatna na brudzenie. Aby właściwie dbać o sierść psa tej rasy, należy posiadać narzędzia do jego pielęgnacji – jeden nożyk trymerski z pewnością nie wystarczy, zakup całego zestawu odpowiednich narzędzi może już niemało kosztować.

West highland white terier to rasa psów, które wymagają poświęcenia im uwagi i niekiedy całkiem sporych wydatków. Należy mieć tego świadomość – brak odpowiednich warunków i właściwego podejścia do tych psów może skutkować nieprzewidzianymi problemami, westy w takiej sytuacji z pewnością nie będą szczęśliwe, może to również przyczynić się do pogorszenia ich stanu zdrowia. Żywiołowość, radość, optymizm to cechy, które pozwalają sądzić, że psy te są okazem zdrowia i jeśli właściwie do nich podchodzimy – tak właśnie jest. Zaniedbane mogą cierpieć na różne choroby, west highland white terier jest bowiem rasą wbrew pozorom delikatną. O psa należy troszczyć się już od chwili, gdy jest szczeniakiem. Zadbany, wypielęgnowany będzie ślicznym, radosnym towarzyszem życia każdej rodziny. Warto się o to postarać.

„Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • west terrier
 • westy psy
 • white terrier
 • pies west
 • west terier
 • west highland white terrier charakter
 • rasy psów
 • west terrier charakter
 • west highland white terrier opis rasy
 • psy westy
Podziel się na:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Dodaj do ulubionych
 • Gadu-Gadu Live
 • RSS
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik

Leave a Reply

CommentLuv badge

See also: